Pas przeciwsłoneczny na czołowej szybie samochodowej. Czy jest zgodny z prawem?

Często zadajecie Państwo pytanie dotyczące pasa przeciwsłonecznego. Czy montując pas przeciwsłoneczny na samochodowej szybie czołowej jest zgodne z prawem? Przecież przedniej szyby nie można przyciemniać – jak to wygląda? 

Szyby czołowej nie można przyciemniać. Szyba samochodowa czołowa jest nawet jaśniejsza od szyb przednich bocznych. Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule odpowiadamy:

TAK, montaż pasa przeciwsłonecznego na samochodowej szybie czołowej jest zgodne z prawem. 

Jeżeli jest zgodne z prawem to jak duży może być pas przeciwsłoneczny?

Zasady dotyczące widoczności przez szybę czołową określa Regulamin nr 43 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – Jednolite przepisy dotyczące homologacji materiałów oszklenia bezpiecznego i ich instalacji w pojazdach. Ogólne zasady określa załącznik nr 18 – ten załącznika głównie nas interesuje. 

Jest to zawiły i długi dokumenty, którego żaden z Państwa nie ma czasu czytać. (Jeżeli jednak pojawi się chwila zapraszamy do lektury)

Po zapoznaniu się z dokumentem i rozmową z pracownikiem Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oddziału Szkła i Ceramiki z Krakowa przedstawiamy najważniejsze informacje:

  1. Szyby samochodowe mają określone płaszczyzny i strefy widoczności ( A oraz B) określone przez producenta pojazdu. Są zależne od takich czynników jak np. umiejscowienia fotela kierowcy. Dla każdego samochodu są inne. Oczywiście mogą być podobne. 
  2. Strefa widoczności B – to ta najważniejsza strefa. 
  3. Na strefę widoczności B nie może nachodzić folia przeciwsłoneczna (odbijająca promienie UV).
  4. Jeżeli dla jakiegoś modelu takie strefy nie zostały wytyczone to przyjmuje się, że montaż folii przyciemniającej (przeciwsłonecznej) może odbyć się do 15 cm od górnej krawędzi samochodowej szyby czołowej.

Podczas rozmowy z pracownikiem instytutu doszliśmy do logicznego wniosku, że strefa widoczności B, czyli ta, na którą nie może nachodzić folia przeciwsłoneczna to obszar, po którym poruszają się wycieraczki. Jest to informacja nieoficjalna, a jedynie nasze logiczne przypuszczenia  po zapoznaniu się z dokumentem i rozmową telefoniczną z pracownikiem ICiMB.

Co w przypadku kontroli?

Aby udowodnić, że pas przeciwsłoneczny jest nieprawidłowy trzeba przygotować dokumentację dotyczącą konkretnej szyby w konkretnym modelu samochodu i wyznaczenia stref widoczności. Standardowo przyjmuje się podane wcześniej 15 cm od górnej krawędzi szyby czołowej.


Tagi

Rzetelna Firma Dobry Mechanik Moto Integrator ICIMB ZPP